ENGLISH

ANA SAYFA  |  ÜRÜNLER  |  HAKKIMIZDA  |  İLETİŞİM  |  KURUMSAL  SERTİFİKALAR  |  ENGLISH

 
     
 
» Sektörde 1940 yılından bugüne ve yarınlara...

» Doğan Ofis Armatürleri ile Ofisler Daha Şık

» Backlight LED ofis armatürlerimizde şıklık tasarrufla birleşti.

» Her gün artan çeşitlerimizle ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılıyoruz.

» Ledli şarjlı sensörlü armatürlerimizle her zaman aydınlıktasınız.

» 2000W Metal Armatürlerimizle stadlar ışıl ışıl.

» PLUS model etanj armatürlerimizde kalite ve estetiği birleştirdik.

» Sensörlü Armatürlerimiz ile Enerji Tasarrufu!

» COB LED projektörler tüm çeşitleriyle şimdi stoklarımızda.

» Metal Halide lambalar şimdi stoklarımızda.

» T5 ve T8 Elektronik Balast çeşitlerimiz şimdi stoklarımızda

» Polimer Etanjlarımızda şıklığı ve performansı çok uygun fiyatlara sunuyoruz.

» Şimdi Tüm Etanj armatürlerimiz aynı zamanda LED'li

» Otoparklarda ekonomik ve estetik Lineer IP65 LED etanj uygulaması

» SMD LED projektörlerimizle problemsiz ve ekonomik aydınlatma çözümü

» Sensörlü Armatürlerimiz ile Enerji Tasarrufu!

» Şimdi Tüm LED'li ürünlerimiz de artık TSE'li

 

 

Kolaylık Elektrik
TEKNİK BİLGİLER
 

Aydınlatma Terimleri

Aydınlatma ve Aydınlatma Türleri

Işık Kaynakları

  Aydınlatma Terimleri
Işık: Dalga teorisine göre ışık, elektromanyetik ışınlanma enerjisinin gözle görülebilen bir şeklidir. Belli bir yayılma hızına, frekansa ve dalga boyuna sahiptir. İnsanoğlu bu elektromanyetik dalgaların sadece dalga boyu 380 nm ile 780 nm arasında değişen ve renk olarak tanımlanan kısmını görebilir.

Renk: Farklı dalga boylarındaki ışınların insan beyninde yaptığı çağrışımlardır. Bir ışık demetinin rengini tayfsal özellikleri belirler.

Ultraviyole

100 – 380 nm

Mor

380 – 436 nm

Mavi

436 – 495 nm

Yeşil

495 – 566 nm

Sarı

566 – 589 nm

Turuncu

589 – 627 nm

Kırmızı

627 – 780 nm

Kızılötesi

780 – 10.000 nm

 

 Renklerin spektrumdaki dalga boyları

Görme: Göze giren ışığın doğurduğu duyumsal izlerle, dış çevredeki ayrıntıların algılanması olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle görme, ışığın nesnelerden geçerken yada yüzeylerinden yansırken uğradığı nicel yada nitel değişiklerle göze gelmesi sonucu algılanmasıdır.

Uzay açı: içerisinden belirli bir ışık akısı geçen koni veya piramit şeklindeki uzay parçasına uzay açı denir ve ile gösterilir. 1m²’lik düzlemi gören uzay açının değeri 1 steradyan olarak tanımlanır.

Işık akısı: Bir ışık kaynağından ışıyan akının göze etkiyen kısmına ışık akısı denir ve ile gösterilir. Birimi lümendir ve ışınımın parlaklık duyusu uyandırma yeteneğini temsil eder. Toplam ışık akısı ise bir kaynaktan çıkan ve uzayın muhtelif kısımlarına yayılan ışık akılarının toplamı olarak tanımlanır.

 Işık kaynaklarının verecekleri ışığın gücü ampulün elektriksel gücünden farklı olmaktadır. Bu nedenle ışık kaynakları değerlendirilirken kaynağın elektriksel gücü ile birlikte ışıksal gücünün göz önünde bulundurulması gereklidir. Enerji tasarrufu ile aydınlatma tasarrufu farklarının iyi algılanması gerekmektedir.

Örneğin 60 W klasik bir ampul ile 810 lümen ışık elde edilirken, 9 W LED ampul ile 720-810 lümen ışık elde edilmektedir. Bu da %80’e varan oranda enerji tasarrufu yapmak demektir. Tasarruf, LED ampul ile gerçek anlamda ışıktan değil enerjiden yapılmaktadır.

Işık miktarı: Belli bir etki süresi için bir kaynaktan çıkan toplam ışık akısı olarak tanımlanır ve Q ile gösterilir. Birimi lümen saniye veya lümen saattir.

Işık şiddeti: Noktasal bir ışık kaynağının herhangi bir doğrultusundaki ışık şiddeti, bu doğrultuyu içine alan uzay açısından çıkan ışık akısının, uzay açıya bölümü olarak tanımlanır. Birimi Candela’dır ve ‘cd’ ile gösterilir. 1 lümenlik ışık akısının 1 steradyanlık uzay açısından çıkması durumunda ışık şiddeti 1 cd olur.

Aydınlık düzeyi: Birim yüzeye düşen toplam ışık akısı o yüzeyin aydınlık düzeyi olarak tanımlanır ve E ile gösterilir. Birimi lüx’tür.

Ortam aydınlığının seviye birimidir. 1 metre kareye düşen lümen seviyesini belirler.

Işık Kaynaklarının Renksel Özellikleri

Her ışık kaynağından aynı renkleri elde etmek mümkün değildir. Işık özellikleri baz alınarak doğru ışığın seçilebilmesi için çok önemli iki kriter bulunmaktadır. Bunlar:

1-Renk sıcaklığı,

2-Renksel geri verim (CRI).1- Renk Sıcaklığı

Işıkların renk sıcaklığı ortamlarda yaratılmak istenen ambiyans için son derece önemlidir. Soğuk ve sıcak olmak üzere iki kategoride değerlendirilirler. Fakat bu adlandırmalar ışık renk sıcaklıklarının iki belirleyici kavramı olmaktan kısmen uzaktır. Ayırt edici olabilmeleri adına sıcak beyaz ve soğuk beyaz renk tonları Kelvin olarak adlandırılmış ve görülebildikleri dalga boyları dahilinde ölçümleri yapılarak analiz değerlerinde ve ortamda yarattıkları ambiyansa göre 4 farklı grupta değerlendirilmektedirler.

2500-2800 K Renk Grubu (Sarı-Sıcak) 

Bu renk grup ağırlıklı olarak rahatlatıcı ve huzur verici bir özelliğe sahip olduğu düşüncesi ile kişisel mekanlar da tercih edilmektedir. Enkandesen, sodyum ve 827,927 kodlu floresan ve kompakt floresanların rengidir. LED ampullerde kelvin değeri genel olarak 2700K olarak belirtilir.2800-3500 K Renk Grubu (Sıcak Beyaz, Doğal) (Warmlight)

Bu renk grubu da yine sıcak olması nedeni ile rahatlatıcı ışık grupları arasında yer almaktadır. Halojen 830-930 floresan ve Masterled 830 L ampullerin rengidir. Led ampullerde 3000K-3500K olarak belirtilir3500K-5000K Renk Grubu (Doğal, Soğuk Beyaz) (Coollight)

Yoğun bir ışık gerekliliği görülen ofislerde ve ticari mekanlarda tercih edilir. 840, 940 floresan 942 Masterled ampullerinin renkleridir.
Led ampullerde 4000K-4500K olarak belirtilir


5000K - 6500K  Renk Grubu (Gün Işığı) (Daylight)

Günışığına benzeyen bir renktir. Soğuk günışığı olarak da adlandırılır. 850, 865, 965 kodlu floresan renkleridir. Masterled ampullerde ise bu kodlar 850, 865, 965 olarak aynen devam etmektedir.
Led ampullerde 6500K olarak belirtilir


2-CRI: Renksel Geri Verim
(Color Rendering Index, Renk Sunum İçeriği)

Renksel geriverim indeksi renklerin, yapay ışık kaynaklarının altında nasıl göründüğünü ifade eder. Bir yapay ışık kaynağının renksel geriverimi ne kadar yüksekse, altındaki renkler, günışığı altındaki doğal renklerine o kadar yakın görünür.

Ortamlarda seçilen ışık ile birlikte beklenilen ambiyansın tamamen yaratılacağı düşüncesi hakimdir.

Oysa ki ışıkla yaratılmak istenen ambiyansta ışık renginin önemi kadar CRI (renksel geri verim de önemlidir). Bu iki parametre birbirinden tamamen bağımsızdır. Renksel geri verim karakteristiğini en iyi yansıtan enkandesen ampuller ve soğuk günışığı kaynaklarıdır. Bu durum bu iki kaynaktan çıkan ışık spektrumunun süreklilik göstermesidir. 

Deşarj lambalarda ağırlıklı olarak spektrum parçalı ya da çizgiseldir (alçak basınçlı sodyum buharlı deşarj lambası). Bu durum ise onların kötü ya da kötü ile mükemmellik arasındaki çizgisini belirlemektedir. Masterled 942 ampuller ise bu mükemmeliyet çizgisinde kendine yer bulmuştur. Kullanılacak ışık seçilirken renksel geri verimin iyi algılanmış olması hayal kırıklıklarını ortadan kaldıracak en önemli unsurdur.


Doğru Renk Seçiminde CRI’nın Önemi

Mağazalar yüksek ışıklar ile donatılırlar. Mankenlerin üzerindeki elbiselere yansıtılan ışıklar CRI gözetmeksizin seçilmiş sadece aydınlatan ışıklar ise; akşam saatlerinde alınmış ürünün seçim yapılmış renge sahip olmayıp tamamen alakasız bir renk olduğu günışığında fark edilir. Son derece rahatsız edici olan bu durumu önlemekte CRI’nın önemi büyüktür. CRI genel olarak 3 kategoride değerlendirilir.


1- 90/100 CRI 

Renklerin en doğru algılandığı mükemmel bir renksel geri verim değeridir. Renklerin doğru algılanmasının en önemli unsur sayıldığı yerlerde gereklidir. Matbaalar, serigrafi kuruluşları, boyahaneler vb.)

2- 80/90 CRI 

İyi olarak değerlendirilen bir değerdir. İyi bir renk sunumu olması gereken fakat renk algılanmasının ilk hedef olmadığı yerlerde kullanılır (mağazalar, kuyum sektörü, gıda sektörü vb.).


3- 80 ve Altı 

Kötü olarak değerlendirilir. Renk algılanmalarının hiç önemli olmadığı yerlerde kullanılır (garaj, sokak aydınlatmaları, vb). Bu rakamsal CRI sınıflandırmaları beklentiler doğrultusunda oluşturulmuştur. 70 CRI site ve çevre aydınlatmaları için yeterlidir. Mağazalar için 60 CRI kesinlikle beklentileri karşılamazken sokak aydınlatmasında yeterlidir. Temel olarak aydınlatma anlamında kullanılan ışık; tercihleri ve gereksinimleri belirlemektedir.

doğan

d-led

Doğan, D-Lite, D-led ve D-tech Kolaylık Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin tescilli markalarıdır 

d-tech

d-lite

Ana sayfa | Ürünler | Kurumsal | Teknik Bilgiler | İletişim | Sertifikalar

Tüm Hakları Saklıdır 2018 © Kolaylık Elektrik A.Ş.